Warning: A non-numeric value encountered in /home1/taranehacademy/public_html/wp-content/themes/iRiS/functions.php on line 5763

درام یک ساز از خانواده سازهای کوبه ای موسیقی است. در سیستم رده بندی ساز هارنباستل ساش، یک ساز ممبرنوفون (پوستی) است. درامز (drums) حداقل از یک پوسته تشکیل شده که سردرام یا پوست درام نامیده می شود که روی پوسته است و با تماس مستقیم دست نوازنده درام یا چوب درام (درام استیک) باعث تولید صوت می کند. معمولا طنین روی سطح پایینی درام، صدای بم تری به نسبت ناحیه بالایی آن می دهد. تکنیک های دیگر درامز که باعث تولید صدا توسط درامز (drums) می شوند مانند تامپ رول وجود دارند. درامز ها قدیمی ترین و همه گیر ترین سازهای دنیا هستند و طراحی اولیه آن ها بعد از هزاران سال هنوز دست نخورده باقی مانده است.

درامز (drums) بصورت فردی نواخته می شود که نوازنده از یک تک درام یا سایر درامز ها مانند djembe استفاده می کند. بقیه بصورت نرمال در ست درام هایی از دو و یا بییشترکه تماما توسط یک نفر نواخته می شوند، مانند درامز هایی مثل بانگو و تیمپانی تشکیل شده اند. تعدادی از درامز های گوناگون کنار هم با سنج (سیمبال یا cymbals) یک درام کیت مدرن و پایه را تشکیل می دهند.

درام کیت

یک درام کیت یا درام ست، یک کلکسیون از درام ها و سازهای پرکاشن و کوبه ای دیگر است که توسط یک نوازنده، نواخته می شود. درام کیت سنتی شامل ۶ درام است. درام کیت های امروزی شامل ادوات الکترونیکی از هر دو نوع کاملا کیت الکترونیکی یا ترکیبی هستند.

یک کیت مدرن استاندارد (برای یک نوازنده دست راست) در اکثر موسیقی های رایج امروز استفاده می شود و در بسیاری از مدارس موسیقی آموزش داده می شود و شامل عناصر زیر است :

  • اسنیر درام (snare drum) : به صورت مخفف SD گفته می شود و روی یک پایه نصب می شود و بین زانوهای نوازنده است و توسط چوب های درام (درام استیک) که ممکن است برسی هم باشند، نواخته می شود.
  • باس درام (Bass Drum) : بیس درام یا BD توسط یک پدال با پای چپ یا راست نواخته می شود.
  • های هت (hi-hat) و سیمبال ها (سنج یا cymbal) : توسط پای چپ و چوب ها نواخته می شوند ولی نه فقط چوب دست راست.
  • یکی یا بیشتر از درام های تام تام (tom-tom) توسط چوب ها نواخته می شوند.
  • یکی یا بیشتر از سیمبال ها یا سنج ها که توسط درام استیک ها نواخته می شوند.

تمامی این ها به عنوان سازهای کوبه های بدون زیر و بمی طبقه بندی می شوند که اجازه می دهد موسیقی توسط نت نویسی مخصوص درام و پرکاش نت نویسی شود. اگر بعضی یا همه نت ها توسط درام های الکترونیک جا به جا شوند، نت نویسی و اغلب پوزیشن ها همچنان یکسان باقی می مانند که اجازه آموزش و یادگیری استاندارد درام را فراهم می کند. درام کیت معمولا بصورت نشسته روی یک صندلی درام نواخته می شود. درام کیت بصورت کلی از سازهای سنتی قبل خود که تولید ملودی یا آکورد و pitch می کردند متفاوت است.

بسیاری از درامرها، کیت های خود را با پترن های اساسی، اضافه کردن درامز بیشتر، سنج های بیشتر و سازهای pitch دار کوبه ای توسعه می دهند. در بعضی از شیوه های موسیقی مخصوص، اکستنش ها و اضافه ها نرمال هستند و در بعضی دیگر نادر و بعضی از نوازندگان و درامرها ترجیح می دهند از تنظیم های مقدماتی و ساده استفاده کنند و همه این ها بستگی به شیوه موسیقی و اولویت های فردی دارند.