Warning: A non-numeric value encountered in /home1/taranehacademy/public_html/wp-content/themes/iRiS/functions.php on line 5763

کلارینت یکی از سازهای بادی قمیشی است که انواع حرفه‌ای‌اش معمولاً از چوب سیاه آفریقایی ساخته می‌شود.کلارینت یک قمیش، یک مجرای استوانه‌ای و یک سوراخ تقریبا استوانه ای دارد. به کسی که این ساز را می‌نوازد، کلارینتیست گفته می‌شود.عموما معتقدند که یوهان کریستوف دنر، کلارینت را در آلمان در حوالی سال ۱۷۰۰ با اضافه کردن قطعه ای به ساز “شالوماو” اختراع کرده است. کلارینت انواع زیادی دارد که روی‌هم آنها را «خانواده کلارینت» می‌خوانند. معمولاً منظور از کلارینت نوع سوپرانوی آن است. نوعی کلارینت که توانایی تولید فاصله‌های موسیقی شرقی را دارد به قره‌نی معروف است.

کلارینت (قره نی) ازدسته سازهای «یک زبانه ای است» و متشکل است از یک لوله استوانه ای که انتهای تحتانی آن کمی مخروطی شده است. در انتهای بالایی ساز، تکیه گاهی مانند منقار، ازجنس چوب، کایوچو یا پلاستیک تعبیه شده، که یک سوی آن تقریبا صاف و سوی دیگر سطحی و منحنی است و در سوی صاف آن تیغه ای نیی بر«منقار» تکیه کرده است به نام «زبانه». این قسمت را مجموعا « دهانی» می نامند که درمواقع نواخت کاملا در دهان (و احیانا مابین دندانها) قرارمیگرد. علاوه بردهانی، قسمت های دیگر نیز در این سازبه نظر میرسند که همگی می توانند از هم جدا شوند.

تعداد کلیدها و سوراخهای کلارینت (قره نی) ، بسیار بیشتراز کلیدها و سوراخ های فلوت و به همین دلیل انگشت گذاری این ساز مشکل تر از فلوت است.

بافت کلیدها بر روی کلارینت به دو علت پیچیده تر و کامل تر از سیستم کلید بندی در اوبوا است:
۱٫ به دلایل آکوستیکی
۲٫ به علت جدیدتر بودن این ساز نسبت به اوبوا
به همین دلیل صدای کلارینت از نظر رنگ طنین با اوبوا تفاوت دارد. میدان صدای کلارینت متجاوز از سه اکتاو است.

تقریبا تمامی کلارینت های پیکولو و سوپرانو کیورک دارند که آنها را قادر به نواختن نت E پایین C می کند. بعضی از کلارینت های B بمل تا E بمل اکتاو سوم نیز پایین می روند تا محدوده ای برابر با کلارینت A داشته باشند. برای کلارینت B بمل پایین ترین نت در محدود موسیقی اش، نت D اکتاو سوم است. اکثر کلارینت های آلتو و باس کلید اضافه برای نواختن E بمل سوم دارند. کلارینت های باس مدرن و با کیفیت حرفه ای، کیورک اضافه برای تا C اکتاو سوم رفتن را نیز دارند.

__ آشنایی با انواع کلارینت

خانواده کلارینت یک خانواده سازهای موسیقی شامل کلارینت شناخته شده B بمل و E بمل اندکی کمتر آشنا و کلارینت های باس و A و سایر کلارینت ها هستند. کلارینت های به غیر از کلارینت های استاندارد B بمل و A بعضی اوقات به عنوان کلارینت های هارمونی شناخته می شوند. اگرچه انواع کلارینت در محدوده های موسیقی متفاوت وجود دارد که بعضی از آنها بسیار نادر هستند. این سازها ممکن است در یک زیر شاخه طبقه بندی شوند ولی اصطلاحات فنی آنها مختلف باشد. لیست زیر انواع کلارینت را مورد بررسی قرار می دهد

___کلارینت پیکولو Piccolo :

این نوع کلارینت بسیار نادر است. همچنین به عنوان کلارینت اکتاو یا کلارینت B بمل سوپرانینو sopranino نیز شناخته می شود و یک اکتاو بالاتر از کلارینت B بمل صدا می دهد.
رندال از اصطلاح کلارینت اکتاو استفاده کرده است و شامل سازهای منسوخ شده C و B بمل وG نیز است.
شکلتون نیز سازهای منسوخ شده را C و B بمل و A عنوان می کند.

 

___کلارینت سوپرانو Soprano :
کلارینت سوپرانینو E بمل و کلارینت E بمل در آمریکا و اروپای غربی بسیار رایج می باشند امادر اروپای شرقی رواج چندانی ندارند. کلارینت سوپرانو D در اروپای غربی و آمریکا نادر است ( ساز مورد نیاز کنسرتو کلارینت های اولیه آهنگساز آلمانی، مالتر است ) کلارینت های E بمل و D به طور معمول در اروپای شرقی و روسیه، کلارینت های پیکولو نامیده می شوند. کلارینت C به طور معمول نادر است. کلارینت های C در محدوده اپراهای کلاسیک بعضی از آهنگسازان معمول هستند. همچنین کلارینت های کر اغلب جانشینی برای ابوا هستند. کلارینت B بمل رایج ترین نوع کلارینت است. کلارینت A ساز استاندارد ارکستری که در کنار سوپرانو B بمل استفاده می شود. کلارینت G همچنین کلارینت ترکی نیز نامیده می شود. در درجه اول برای استفاده در موسیقی های سنتی معین نواخته می شود. این نوع ساز هم نادر است.
___کلارینت باستBasset :
کلارینت سوپرانو با محدوده اضافی تا C بم

___هورن باست :
سازی با محدوده آلتو تا تنور با لوله ای معمولا کوچکتر از کلارینت آلتو و محدوده وسعت یافته تا C بم

___کلارینت آلتو Alto :
محدوده نتی چهارم کامل پایین تر از کلارینت سوپرانو B بمل دارد.

___کلارینت باس Bass :
یک اکتاو پایین تر از کلارینت B بمل و اغلب با محدوده نتی بم وسعت یافته

___کلارینت کنترا آلتو :
یک اکتاو پایین تر از کلارینت آلتو

___کلارینت کنترا باس :
یک اکتاو پایین تر از کلارینت باس

کلارینت یک ساز محبوب برای متبدی ها است. از آنجا که بسیاری از هنرجویان این ساز را انتخاب می کنند، رقابت بیشتری بین نوازنده ها به وجود می آید. با این حال، کلارینت سازی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. کلارینت نقش مهمی در گروه ها، ارکستر سمفونیک ها ، گروه های جاز و گروه های موسیقی بی کلام کوچک ایفا می کند. سبک هایی که کلارینت را تعریف می کنند از یک کلارینت کنسرتو موتزارت تا کلارینت دیکسیلند متنوع هستند. در هر دو مورد ، صدا می تواند زیبا باشد اما دو سبک صدایی کاملا متفاوت دارند. کلارینت به عنوان یک ساز تکنوازی نیز به خوبی کار می کند.

کلارینت در بین بادی های چوبی پس از فلوت پر متحرک ترین ساز است. از نوازندگان معروف این ساز می توان به Vaslis Saleas وasius  اشاره کرد .